Händelsekalender läsåret 2023-2024
Vårterminen 2024
JANUARI
- 12.1 åk 3 Simhallsbesök, Jakobstad
- 19.1 åk 3 Simhallsbesök, Jakobstad
FEBRUARI
- 20.2 åk 1-2 till AW- arena, Bennäs
- 21.2 åk 6 Företagsbyn,Vasa
- 23.2 åk 1-6 Skolans skiddag
- 26.2 - 1.3 SPORTLOV
MARS
- 6.3 åk 3-4 Ishockey cup, AW-arena Bennäs
- 7.3 åk 1-6 Uttagning till kommunens skidmästerskap / skolans skidtävling, fristil
- 8.3 åk 5-6 slalom i Vindala
- 12.3 åk 5-6 Ishockey cup, AW-arena Bennäs
- 12.3 åk 3-4 digitalt Bokprat
- 13.3 åk 1-6 Teater Taimenes föreställning "Skvaller", Axåkers skola
- 15.3 åk 1-6 Skolans skiddag
- 19.3 åk 5-6 digitalt Bokprat
- 20.3 Skidmästerskap, Lappfors fristil
- 21-22.3 åk 6 Mattema
- 22.3 Församlingens "Påskdrama"
- 28.3-1.4 PÅSKLOV
APRIL
- 11.4 åk 3-4 Folkmusik workshop
- 22.4 åk 3 Kultur i skolan med Ann-Sofie Eriksson
- 26.4 åk 3 Kultur i skolan med Ann-Sofie Eriksson
- 30.4 åk 1-6 kl 11:45 "Vi sjunger in våren"
MAJ
- 1.5 LOV
- 2.5 åk 1-6 Simhallsbesök, Jakobstad
- 3.5, 6 - 8.5 åk 5 Legomindstorms
- 6.5 åk 5b, Kieliseikkailu, Lappfors
- 7.5 åk 5a, Kieliseikkailu, Lappfors
- 8.5 åk 3 Kultur i skolan med Ann-Sofie Eriksson
- 9.5 KRISTI HIMMELSFÄRDSDAG
- 13.5 åk 3-4 Jazzkonsert
- 15.5 åk 3 Kultur i skolan med Ann-Sofie Eriksson
- 21.5 åk 3-4 Skolutfärd
- 23.5 åk 1-2 Skolutfärd
- 27.5 åk 6 Skolutfärd
- 28.5 åk 5 Skolutfärd
JUNI
Höstterminen 2023
AUGUSTI
- 25.8 åk 1-6 idrottsdag i Bennäs
- 29.8 åk 2, 4 Folkhälsans cykeldag
SEPTEMBER
- 31.8-1.9 åk 6 lägerskola vid Villa Elba
- 5.9, åk 3-6 Friidrottsmästerskap i Bennäs
- 7.9 åk 5-6, Digitalt massbokprat
- 19.9 Fotbollscup
- 20.9 Fotbollscup
- 20.9 åk 3-4, Digitalt massbokprat
- 21.9 åk 1-2 AW-arena, Bennäs
- 28.9 Hungerdagsinsamling
- 29.9 ÖPPET HUS & Hem och Skola-dagen
OKTOBER
- 3.10 Hem och Skolas årsmöte samt skolans Föräldramöte, föreläsare Oa Lönnbäck
- 9.10 6a, Kieliseikkailu
- 10.10 6b, Kieliseikkailu
- 16.10 Åk 4 besöker Ahlviks gård
- 18.10-20.10 HÖSTLOV
- 24.10 SKOLFOTOGRAFERING OBS! Nytt datum.
- 30.10 Åk 5 Vänelevsverksamhet med förskolan
NOVEMBER
- 1.11 åk 5-6 Författarbesök, Malin Gyllenberg
- 10.11 åk 1-6 Simhallsbesök, Jakobstad
- 14.11 åk 4 författarbesök, Petrus Dahlin, Bennäs
- 22.11 åk 4-6 Indisk musik, workshops
- 27-30.11 Åk 1, 3, 5 Mobil tandvårdsenhet vid skolan
DECEMBER
- 1.12 Adventsmorgon med program av åk 2
- 1-8.12 Åk 1, 3, 5 Mobil tandvårdsenhet vid skolan
- 8.12 Adventsgudtjänst i Esse kyrka
- 13.12 Vi firar Luciamorgon med åk 6
- 19.12 JULFEST kl. 18:30, VÄLKOMNA!
Julkisesti, opettajille, henkilökunnalle ja huoltajille
NS (Nina Storing)
Julkaistu 14.8.2023